All Films

Official Selection - 5th Berlin Revolution Film Festival

All times are CET


Every film has number attached to it, this is the voting list for Audience Award. Every viewer gets 5 votes, to vote for a film typ !vote "nr of film" in chat during the Stream (all films can be voted on during the stream).

Example: !vote 55


Thursday 22, 6-8 pm

(1) Y?, Slovenia, 60 min

(2) The Fourfold, Canada, 8 min

(3) Habitat, Spain, 11 min

(4) Lucky mud, United States,15 min

(5) The Shephards of Cat Island, United States, 12 min


Thursday 22, 8-10pm

(6) The red thread, Germany, 1 min

(7) Luigi Zanuso - From Erotism to Diogene, Italy, 25 min

(8) Eight images from the life of Nastya Sokolova, Russia, 29 min

(9) RADIO TAXI 1991 - Night Shift in Berlin (West), Germany, 45 min


Thursday 22, 10-12pm

(10) Senseless, United Kingdom, 15 min

(11) Close your eyes, Germany, 29 min

(12) Calypso, Brazil, 1h 1 min


Friday 23, 6-8pm

(13) The First Bridge, Latvie, 12 min

(14) Ofenheizung: Portrait of a Stove, Germany, 22 min

(15) Chinese will come, Serbia, 1h 12 min


Friday 23, 8-10pm

(16) Vapor, Germany, 9 min

(17) Shéár Avory: To Be Continued, United States, 26 min

(18) Sweet Meadow, Germany, 1h 11 min


Friday 23, 10-12pm

(19) The queen of rice with chicken, Argentina, 1h 3 min

(20) Landscapes of War, Serbia, 49 min


Saturday 24, 6-8pm

(21) House without a key, France, 6 min

(22) L'eau faux, Netherlands, 15 min

(23) There's a Woman, Portugal, 20 min

(24) The Diviners, Ukraine, 1h


Saturday 24, 8-10pm

(25) The service hand bells, France 5 min

(26) The Death of my Mother, Germany, 26 min

(27) Baba Vanga, Poland, 1h 16 min


Saturday 24, 10-12pm

(28) All our Nights, Hungary, 11 min

(29) Fernández Pratsch, Sparin, 30 min

(30) A Story about Prohibition, Argentina, 1h 7 min


Sunday 25, 6-8pm

(31) Red Drift, United States, 5 min

(32) Utuqaq, United States, 27 min

(33) Cryene Donovan, Hungary, 1h 4 min


Sunday 25, 8-10pm

(34) The bearers of Memories, Lithuania, 13 min

(35) Train pulling into a Station, Russian Federation, 14 min

(36) Where he was Born, Germany, 25 min

(37) Named like a Flower, Argentina, 1h 3 min


Sunday 25, 10-12pm

(38) To Feather to Whither, Hungary, 20 min

(39) Eternity, Peru, 1h 26 min

Prizes


Audience Awards

1st place - 500€

2nd place - 200€


Jury Awards

Grand Prix - 500€

Best Feature Film - 200€

Best Short Film - 200€



Award Ceremony

Sunday 12pm directly after the last block of films